УЗД органів малого таза (чоловіки-трансректальний метод, ТРУЗІ)
УЗД передміхурової залози можна проводити 2 способами: трансректального (ТРУЗІ) і трансабдомінальним. Перший спосіб проводиться трансректального датчиком через пряму кишку і не вимагає підготовки у вигляді наповнення сечового міхура. Цей метод краще ще і тим, що датчик знаходиться ближче до передміхурової залози і є можливість лікаря розглянути дрібні структури (наприклад, дрібні пухлини або кальцинати), що не дуже можливо зробити при трансабдоминальном методі. Другий метод передбачає огляд залози через живіт на наповнений сечовий міхур, який буде своєрідним екраном для УЗД простати. При цьому можна пропустити дрібні структури в паренхімі залози і не зовсім точно виміряти її обсяг.
Форма залози змінюється з віком при розвитку в ній гіперпластичних процесів. Крім самої простати, лікар оцінює форму і структуру насінних бульбашок, фасцію і капсулу залози. Виділяють в залозі 4 фібромишечние і 4 залізисті зони. Залозиста тканина формує периферичну, центральну і перехідні зони. Виділяють також зону періуретральних залоз.
УЗД органів малого таза чоловіка – трансректальний метод, ТРУЗІ використовується при підозрі на рак передміхурової залози і з метою оцінки поширеності його, при підозрі на абсцес залози, при чоловічому безплідді з метою виявлення аномалій, при наявності болю в малому тазі, при простатитах, при наявності обструкції нижніх сечових шляхів. Обмеженнями до ТРУЗІ є гострий геморой, гострий проктит (запаленні прямої кишки) Після 40 років у чоловіків різко зростає ризик розвитку гіперплазії передміхурової залози (ДГПЗ) і найнебезпечніше-це рак простати. Цей рак знаходиться на другому місці за частотою після раку легенів у чоловіків. Дуже важливо вчасно визначить рак, коли він ще не проріс за межі капсули залози. УЗД органів малого тазу (трансректальний метод) допоможе виявити рак на ранній стадії і оцінити його масштаби.
Нижче представлений випадок раку простати з проростанням капсули залози