Ехокардіографія під час вагітності. Під час вагітності можуть виникнути різні непередбачувані патології зі сторони серця. Зокрема, дуже рідко, але буває така патологія, як перипартальна кардіоміопатія-ПКМП(peripartum cardiomyopathy?). Причина даної кардіоміопатії невідома. Існують гіпотези про запальну природу захворювання,інфекції, генетичні або аутоімунні процеси.
В останніх дослідженнях була виявлена роль гормону пролактину в фізіопатології ПКМП, що призвело да корекції схем лікування данної кардіоміопатії, але ці дослідження ще тривають. Клінично симптоми можуть проявлятися як ознаки серцевої недостатності: задишка, слабкість, зниження толерантності до фізичного навантаження, набрки на ногах тощо. Але ці симптоми неспецифічні та можуть бути і при нормальної вагітності. В будь якому випадку, краще перевірити серце і зробити ехокардіографію(ЕХОКГ). УЗД серця– це ключ для підтвердження або спростування данної патології. Дане обстеження може виявити кардіоміопатію, включити інші причини КМП та пояснити вище описані симптоми.
На ЕХОКГ при такій патології ми зазавичай оцінюємо розміри порожнин серця,при КМП-вони розширені (в першу чергу,ліве передсердя та лівий шлуночок), оцінюємо їх функцію, яка при ПКМП буде порушена.
Динаміка ЕХОКГ обов’язкова при виявленні кардіоміопатії у вагітної впродовж всієї вагітності та після пологів також. Найбільш серйозні ускладнення при цій кардіоміопатії -це шлуночкові аритмії, тромбоемболії тощо. З другого боку, у приблизно 50% жінок з КМП функція лівого шлуночка відновлюється впродовж 6-12 місяців після пологів. Рецидив данної патології при наступних вагітностях досить високий, тому УЗД серця таким жінкам обов’язкове після пологів та впродовж наступних вагітностей, навіть якщо функція лівого шлуночка нормалізувалась.