loader image

Дуплексне сканування артерій шиї та голови при головокружінні

Дуплексне сканування артерій шиї та голови при головокружінні. Майже кожна людина рано чи пізно стикається з головокружінням. Одна річ, коли це короткочасно наприклад, при ортостазі (різка зміна положення тіла лежачи-стоячи), друга річ, коли ці приступи або постійні, або часто повторяються. Одна з причин головокружіння це проблеми в судинній системі. Це можуть бути стеноокклюзуючі захворювання хребцевих артерій, синдром підключично-хребцевого обкрадання(steal-синдром),синдром внутришньомозкового обкрадання при різних видах колатералізації кровотоку з вертебро-базилярної системи в каротидну.

Причинами стеноокклюзуючих вражень хребцевих(ХА) та основної артерій(ОА) можуть бути атеросклероз цих артерій, тромбоз, тромбоемболії, дисекції, васкуліти тощо. Атеросклероз вражає частіше гирло хребцевих артерій і сегмент V4, основну артерію, а дисекції сегменти на шиї V1,2.При враженні цих артерій виникають локальні та системні порушення кровотоку. Біля стінок ХА знаходяться симпатичні ганглії, при подразненні котрих виникає симптом головокружіння (вертебральні ганглії). При стіл- синдромі, коли атеросклерозом вражаються підключичні артерії і/або брахіоцефальний стовбур з  перекриттям судини (стеноз)50% та більше виникає перерозподіл кровотоку в басейн ХА враженої сторони з протилежної інтактної ХА, з шийних анастомозів або судин мозку (Вілізієва кола).

При цьому ми можемо фіксувати ретроградний(різнонаправлений) кровоток в ХА враженої сторони (заповнення цієї артерії з контрлатеральної ХА). Обов’язково вимірюємо тиск на різних руках пацієнта. При стіл-синдромі він буде значно відрізнятися, більше, ніж на 10мм рт. ст., тому що  артерії руці на враженому боці теж будуть кровопостачатися з артерій протилежної сторони(в них ми будемо спостерігати колатеральний кровоток).Тому при головокружінні (особливо коли воно виникає при зміні положення тіла, поворотах голови тощо)обов’язкове проведення УЗД судин шиї та голови.

Дуплексне сканування артерій шиї та голови при головокружінні