Дуплексне сканування артерій шиї та голови при головокружінні. Майже кожна людина рано чи пізно стикається з головокружінням. Одна річ, коли це короткочасно наприклад, при ортостазі (різка зміна положення тіла лежачи-стоячи), друга річ, коли ці приступи або постійні, або часто повторяються. Одна з причин головокружіння це проблеми в судинній системі. Це можуть бути стеноокклюзуючі захворювання хребцевих артерій, синдром підключично-хребцевого обкрадання(steal-синдром),синдром внутришньомозкового обкрадання при різних видах колатералізації кровотоку з вертебро-базилярної системи в каротидну.
Причинами стеноокклюзуючих вражень хребцевих(ХА) та основної артерій(ОА) можуть бути атеросклероз цих артерій, тромбоз, тромбоемболії, дисекції, васкуліти тощо. Атеросклероз вражає частіше гирло хребцевих артерій і сегмент V4, основну артерію, а дисекції сегменти на шиї V1,2.При враженні цих артерій виникають локальні та системні порушення кровотоку. Біля стінок ХА знаходяться симпатичні ганглії, при подразненні котрих виникає симптом головокружіння (вертебральні ганглії). При стіл- синдромі, коли атеросклерозом вражаються підключичні артерії і/або брахіоцефальний стовбур з перекриттям судини (стеноз)50% та більше виникає перерозподіл кровотоку в басейн ХА враженої сторони з протилежної інтактної ХА, з шийних анастомозів або судин мозку (Вілізієва кола).
При цьому ми можемо фіксувати ретроградний(різнонаправлений) кровоток в ХА враженої сторони (заповнення цієї артерії з контрлатеральної ХА). Обов’язково вимірюємо тиск на різних руках пацієнта. При стіл-синдромі він буде значно відрізнятися, більше, ніж на 10мм рт. ст., тому що артерії руці на враженому боці теж будуть кровопостачатися з артерій протилежної сторони(в них ми будемо спостерігати колатеральний кровоток).Тому при головокружінні (особливо коли воно виникає при зміні положення тіла, поворотах голови тощо)обов’язкове проведення УЗД судин шиї та голови.