Допплерогрфія вен верхніх кінцівок
УЗД вен верхніх кінцівок проводиться не так часто, як нижніх кінцівок. Але це інформативне дослідження при таких станах, як тромбози вен після катетеризації, тромбоз напруги (синдром Педжета-Шреттера), пов’язаний з травматизацією вен в області реберно-ключичного проміжку (наприклад, гіпертрофованими сходовими м’язами). Для тромбозу характерно зниження швидкостей кровотоку з порушенням серцевої і дихальної фазності на стороні поразки. Доплерографія вен верхніх кінцівок необхідна для того, щоб встановити факт і локалізацію тромбу, поширеність процесу і його характер (окклюзірующего, неокклюзірующего). Після тривалої хіміотерапії, після численних ін’єкцій, наприклад, у осіб, що вживають ін’єкційні наркотичні засоби, часто можуть утворюватися тромби у венах верхніх кінцівок. Труднощі діагностики при цьому в тому, що здавити (компресія) таку вену, як підключична, складніше, що знижує точність УЗД. При цьому проводять пробу з відведенням руки.
Крім тромбозу вен, доплерографія вен верхніх кінцівок проводиться для оцінки артеріовенозних фістул і шунтів для гемодіалізу у хворих з нирковою недостатністю. Завдання УЗД при цьому-встановити функціонування фістули або шунта і достатність кровотоку в них, виявити наявність венозних тромбозів і стенозів артерій в зоні анастомозу і дати характеристику.
Є цікаві випадки блоку вен верхніх кінцівок об’ємними пухлинними утвореннями середостіння. У нижче наведеному випадку у жінки така велика пухлина здавила праву підключичну вену, що призвело до стазу крові (ефект спонтанного контрастування на доплерографії вен), утворення неокклюзірующего тромбу в правої підключичної і в правій внутрішній яремній венах.